PACZKOMATY I KURIER INPOST

Informujemy, że dla Państwa wygody i bezpieczeństwa uruchomiliśmy nowe formy dostaw realizowane za pośrednictwem firmy INPOST: Paczkomaty 24/7 InPost i Kurier InPost. Podobnie jak w pozostałych usługach kurierskich, z których już korzystamy (DPD), za przesyłkę „za pobraniem” InPost możecie Państwo wygodnie zapłacić bezgotówkowo np. kartą płatniczą.
Przypominamy o zwróceniu szczególnej uwagi na poprawność podawanego w zamówieniu numeru telefonu.

Wydawcy
Bestsellery
GAPA nr 25
GAPA nr 25
29,00 zł
ŚWIAT KOLEI 05/2021 (310)
ŚWIAT KOLEI 05/2021 (310)
28,00 zł
szt.
Serpentyną na szczyt
Serpentyną na szczyt
50,00 zł
szt.
GAPA nr 15
GAPA nr 15
29,00 zł
szt.
Broń pancerna III Rzeszy t.1
Broń pancerna III Rzeszy t.1
20,00 zł
Automobilista miesięcznik Nr 06/2019 (230)
Automobilista miesięcznik Nr 06/2019 (230)
14,50 zł
GAPA nr 11
GAPA nr 11
29,00 zł
szt.
KARTONOWA KOLEKCJA Nieuport 11c 1 "Bebe"
KARTONOWA KOLEKCJA Nieuport 11c 1 "Bebe"
18,00 zł
GAPA nr 13
GAPA nr 13
29,00 zł
Broń pancerna III Rzeszy t.3
Broń pancerna III Rzeszy t.3
47,00 zł

Wojenne Łomianki

Dostępność:
Cena: 32,00 zł 32.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Kod produktu: ZP_97883638290162

Opis

Wojenne Łomianki. Wspomnienia mieszkańców z lat 1939-1945

To już trzecia książka dotycząca historii naszej Gminy, jaka z inicjatywy najpierw Regionalnego Stowarzyszenia Promocji Łomianek, a obecnie Stowarzyszenia Nasze Łomianki dociera do Twoich rąk. Dobre przyjęcie Dawnych Łomianek w 2005 r. i Wojennych Łomianek wydanych w 2008 r. oraz szybkie wyczerpanie obu nakładów, dały przekonujący dowód zainteresowania dziejami naszych okolic wśród wszystkich mieszkańców, którzy Łomianki uznali za swą małą ojczyznę. Wojenne Łomianki poświęciliśmy życiu i walce naszych mieszkańców z niemiecką okupacją w latach 1939-1944. Książka ta  pozwoliła dłużej osiadłym mieszkańcom odnaleźć tu swoich bliskich, sąsiadów i znajomych, ujrzeć ich w sytuacjach ekstremalnych, gdy walkę o wolność stawiano wyżej niż troskę o własne życie, zaś nowym mieszkańcom dała wiedzę o wydarzeniach i ludziach, po których pozostały już tylko groby i pomniki. Ponieważ zainteresowanie książką przerosło nasze oczekiwania, postanowiliśmy ją wzbogacić o nowe wątki, nowe ilustracje, a także poprawić i uzupełnić na podstawie informacji pozyskanych już po ukazaniu się pierwszego wydania i oddać w ręce Czytelników drugie, poszerzone wydanie Narrację rozpoczynamy od tragicznych zmagań wojennych na naszym terenie we wrześniu 1939 r., uzupełnioną wspomnieniami  osób, które były świadkami owych wydarzeń. Celowo pominięto szczegółowe omówienie toczonych tutaj walk Armii „Poznań” i „Pomorze”, które ze względu na swoją wagę i obszerny materiał, opisane zostaną w osobnej publikacji.  
Ponowne podjęcie tematu ruchu oporu po tylu latach ma tę słabą stronę, że zabrakło już wielu, którzy mogliby podzielić się swymi wspomnieniami. Tym większe podziękowania pragniemy złożyć rodzinom bohaterów opisywanych wydarzeń, dzieciom, wnukom, sąsiadom i innym świadkom za przekazane nam relacje, fotografie i dokumenty. Skupiliśmy się głównie na tym, co działo się na terenie naszej gminy oraz na ważnych wydarzeniach, w których uczestniczyli nasi mieszkańcy poza jej granicami. Szereg faktów, znanych z wcześniejszych przekazów, wzbogacono o wiele szczegółów, odkryto inne, nieznane dotąd, uzupełniono i poprawiono wiele nieścisłości, a przede wszystkim zadbano, by zawrzeć w pracy możliwie pełną liczbę nazwisk i pseudonimów osób z naszego terenu, zaangażowanych w konspirację i walkę z okupantem. W cytowanych relacjach świadków starano się utrzymać język właściwy ich autorom by zachować autentyzm i dynamikę opisywanych zdarzeń. Książkę dopełnia także rozdział poświęcony partyzanckim kapelanom.  
Na zakończenie pragnę podziękować za inspirację i pomoc merytoryczną przy pierwszym wydaniu pani Ewie Pustoła-Kozłowskiej i panu Andrzejowi Kalińskiemu, zaś wszystkim autorom zamieszczonych relacji za ich twórcze zaangażowanie w opisanie swych przeżyć. Panu Pawłowi Rozdżestwieńskiemu i dr. Andrzejowi Wesołowskiemu dziękuję za pomoc przy realizacji drugiego wydania. Wojenne Łomianki kończymy na pierwszych tygodniach po zakończeniu wojny w 1945 r., uzupełniając całość refleksją dotyczącą pamięci jaka pozostała nam po tamtych wydarzeniach.  Historia naszej gminy toczy się nadal, przeżyliśmy czas totalitaryzmu, mieliśmy zryw „Solidarności”, a w 1989 r. Łomianki zostały miastem. Obecnie w warunkach odzyskanej niepodległości i demokracji, nowe pokolenia mieszkańców budują swoja przyszłość. Wszystko to nadal czeka na swoich dziejopisów.

Kazimierz Medyński

Informacja o autorze
Kazimierz Medyński urodził się w 1936 r. w Warszawie; od 1944 r. mieszka w Dąbrowie Leśnej. Magister inżynier mechanik, przez wiele lat pracownik naukowy Przemysłowego Instytutu Motoryzacji. Usunięty z pracy za kontynuowanie działalności związkowej w „Solidarności” w stanie wojennym. Od 1982 r. prowadził własny zakład naprawy samochodów. W latach 1990-1994 radny Miasta i Gminy Łomianki. Członek i założyciel Stowarzyszenia Prywatnych Przedsiębiorców w Łomiankach. Współzałożyciel i wieloletni redaktor „Gazety Łomiankowskiej”. Od wielu lat na łamach lokalnej prasy publikuje artykuły opisujące wydarzenia związane z okresem wojny i okupacji hitlerowskiej na terenie Łomianek i okolic. Owocem kilkuletniej żmudnej pracy dokumentującej losy mieszkańców była wydana w 2008 r. książka „Wojenne Łomianki”. Będąc członkiem wspierającym Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w 2010 r. zostaje wybrany na prezesa Koła w Łomiankach.
To już drugie wydanie książki, poszerzone, uzupełnione i wzbogacone o nowe, nieznane fakty i ilustracje.

Informacje dodatkowe

Autor Kazimierz Medyński
ISBN 978-83-638290-16-2
Format 185x230 mm
Ilość stron 176
Oprawa miękka klejona

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl