Wydawnictwa

SAMOCHODY PANCERNE

SAMOCHODY PANCERNE
Dostępność
Wysyłka w
24 godziny
Cena: 39,90 zł
Cena netto: 38,00 zł
Cena sugerowana wyd.: 44,90 zł
szt.

SAMOCHODY PANCERNE

Z 157 RYSUNKAMI

HISTORIA, ORGANIZACJA, OPIS, TAKTYKA, WYKORZYSTANIE I ZWALCZANIE

Autor: Leonard Żyrkiewicz
PORUCZNIK

W Na temat motoryzacji armii ukazało się już wiele opracowań szczegółowych i ogólnych, pamiętników i wspomnień, lecz książka „Samochody pancerne. Historia, organizacja, opis, taktyka, wykorzystanie i zwalczanie”, wydana w 1928 roku zajmuje w tej grupie miejsce szczególne.

Autor, porucznik Leonard Furs-Żyrkiewicz, przedstawił ówczesny stan wiedzy na temat nowej broni rzetelnie i wyczerpująco, prowadząc narrację w taki sposób, że jego opracowanie jest także i dziś fascynującą lekturą.

Oddając do rąk Czytelników reprint książki „Samochody pancerne” staraniem księgarni „Historyczna” i Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, pragniemy także przybliżyć postać Leonarda Furs-Żyrkiewicza, zasłużonego teoretyka broni pancernych, który swą głęboką wiedzę potrafił wykorzystać także praktycznie, na różnych stanowiskach dowódczych w linii i w szkolnictwie wojskowym.

Dowódca 7 Batalionu Pancernego w Grodnie ppłk Piotr Rudzki napisał o nim w listopadzie 1938 roku: „Zdradza duże zainteresowanie raczej w pracy naukowej lub w sztabach – do której bardziej się nadaje.” W końcu lat 20. i w latach 30. XX wieku mjr Leonard Furs-Żyrkiewicz wydał kilka publikacji poświęconych zagadnieniom broni pancernych, m.in. „Samochody pancerne. Historia, organizacja, opis, taktyka, wykorzystanie i zwalczanie” (1928), „Co każdy żołnierz o samochodach pancernych wiedzieć powinien” (1930), „Zwalczanie samochodów pancernych” (1932), „Bierna obrona przeciwpancerna i czołgi ziemnowodne” (1933), „Czołgi wczoraj, dziś i jutro” (1937) „Od słoni bojowych do latających czołgów” (1939). Opracował także dwadzieścia dziewięć tablic wyszkoleniowych. Publikacje te przyjęto z zainteresowaniem, doceniając ich poziom merytoryczny i znaczenie dla rozwijanych wojsk pancernych. Dowódca Okręgu Korpusu nr 1 gen. bryg. Jan Karol Wróblewski wyraził uznanie dla jego pracy: „Porucznikowi Żyrkiewiczowi Leonardowi z 2. Szwadronu Samochodów Pancernych wyrażam uznanie za dobre opracowanie tematu „Użycie samochodów pancernych w manewrze odwrotowym i osłonie odwrotu”, nadesłanego na konkurs prac indywidualnych.” Również Dowódca Broni Pancernych płk Józef Koczwara w 1937 roku chwalił rotmistrza: „Po dokładnym zapoznaniu się z treścią opracowanego przez rtm. Furs Żyrkiewicza studium o broni pancernej Rosji z zadowoleniem stwierdzam, że rtm. Żyrkiewicz wywiązał się z powierzonego mu zadania bardzo dobrze, dając w stosunkowo krótkim czasie tak szerokie i rzeczowe opracowanie tematu.

W związku z tym wyrażam rtm. Furs Żyrkiewiczowi Leonardowi moje uznanie i podziękowanie w imieniu służby za sumienne przestudiowanie oraz wzorowe opracowanie nakazanego przez Pana Ministra Spraw Wojskowych zagadnienia uzbrojenia, organizacji i użycia broni pancernej ZSRR.”

Jego prace były cenione także na arenie międzynarodowej, wśród znawców tematyki. O książce „Samochody pancerne. Historia, organizacja, opis, taktyka, wykorzystanie i zwalczanie”, wydanej w 1928 roku, w opublikowanej na łamach „Militärwissenchafliche und Technische Mitteilungen” (nr 1/2 z 1929 roku) recenzji mjr dr. Fritz Heigl pisał z podziwem: „Nareszcie ukazało się dzieło, które wyczerpująco poucza o samochodach pancernych: sprzęcie, organizacji i taktyce. Jest ono pierwsze w swoim rodzaju, a wyszło spod pióra i można sprawiedliwie przyznać, że przynosi wysoki zaszczyt poziomowi polskiej literatury wojskowej. […] Samochody pancerne jak i kawalerja odegrały w wojnie polsko-rosyjskiej b[ardzo] wielką rolę, większą niż w wojnie światowej. Dlatego można bardzo słusznie uznać Polaków odnośnie taktyki za mistrzów […] Odnośnie techniki Polacy, którzy mają sprzęt samochodów pancernych z całego świata – posiadają wielkie doświadczenie. I tutaj również Polacy mogą być słusznie uznani za naszych mistrzów. […] dlatego należy tę godną wyróżnienia książkę polecić wszystkim oficerom, tembardziej że wielka ilość rysunków, nawet przy słabej znajomości języka ułatwia jej zrozumienie.” W 1939 roku w druku w Książnicy Atlas były także jego książki „Ludzie Pancernego Znaku”, „Celownik 600 – Ognia” oraz „Pancerni”. Wybuch wojny sprawił, że już nigdy się nie ukazały.
978-83-933204-4-8

Informacje dodatkowe

Autor Leonard Żyrkiewicz
ISBN 978-83-933204-4-8
Format 165x235 mm
Ilość ilustracji lub zdjęć 157
Ilość stron 312
Oprawa miękka klejona

Opinie o produkcie (0)

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa (Przesyłka kurierska) już od 300,00 zł.
Sklep jest w trybie podglądu

2011 © Historyczna.com.pl

Sklep internetowy od home.pl