ZMIANY GODZIN PRACY KSIĘGARNI STACJONARNEJ

Ze względu na sytuację epidemiczną, od poniedziałku 19 października 2020 księgarnia stacjonarna przy ul. Czerwonego Krzyża 4 w Warszawie będzie czynna w godzinach 11:00 - 17:00.

Przepraszamy za niedogodności

PACZKOMATY I KURIER INPOST

Informujemy, że dla Państwa wygody i bezpieczeństwa uruchomiliśmy nowe formy dostaw realizowane za pośrednictwem firmy INPOST: Paczkomaty 24/7 InPost i Kurier InPost. Podobnie jak w pozostałych usługach kurierskich, z których już korzystamy (DPD), za przesyłkę „za pobraniem” InPost możecie Państwo wygodnie zapłacić bezgotówkowo np. kartą płatniczą.
Przypominamy o zwróceniu szczególnej uwagi na poprawność podawanego w zamówieniu numeru telefonu.

Wydawcy
Bestsellery
Pilot Doświadczalny
Pilot Doświadczalny
45,00 zł
Wojenne Łomianki
Wojenne Łomianki
32,00 zł
POLSKA 1939 - MAPA SAMOCHODOWA
POLSKA 1939 - MAPA SAMOCHODOWA
12,00 zł
szt.
TBiU 229 JELCZ 442
TBiU 229 JELCZ 442
26,00 zł
szt.
TBiU 228 Czołg kawalerii SOMUA S-35
TBiU 228 Czołg kawalerii SOMUA S-35
29,00 zł
Galicja 1914-1915
Galicja 1914-1915
42,00 zł
szt.
497 SU-152
497 SU-152
33,00 zł
szt.
Benzynowa Eskapada
Benzynowa Eskapada
21,00 zł
szt.

Mokra Działoszyn 1939

Dostępność:
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 89,90 zł 89.90
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Ocena: 3
Kod produktu: ZP_9788363829230

Opis

Mokra Działoszyn 1939.
Działanie wielkich jednostek Grupy Operacyjnej "Piotrków"
w pierwszych dniach kampanii 1939 roku

W dziewięć lat od ukazania się w serii wydawniczej „Biblioteka Nowego Przeglądu Kawaleryjskiego” opracowania zbiorowego „Mokra Działoszyn 1939” część jego autorów postanowiła ponownie sięgnąć do tego tematu. Skłoniły ich do tego liczne zapytania napływające zarówno od historyków wojskowości, jak i od miłośników Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej, świadczące o potrzebie kontynuacji badań. Książka, którą bierze do ręki Czytelnik, nie jest jednak prostym wznowieniem poprzedniej. Jest znacznie bogatsza nie tylko pod względem objętości i liczby rozdziałów (doszły trzy nowe autorstwa dr. Andrzeja Wesołowskiego), ale przede wszystkim różni się zawartością merytoryczną. Pojawiły się bowiem nowe zagadnienia, poprzednio nie prezentowane, a ponadto autorom udało się dotrzeć do nowych źródeł, które wzbogaciły warstwę faktograficzną opracowania. Jednocześnie autorzy uznali, że nowa publikacja powinna być mocniej niż poprzednia osadzona w zagadnieniach operacyjnych na kierunku piotrkowskim. Takie ujęcie tematu narzuciło tytuł niniejszego opracowania: „Mokra Działoszyn 1939. Działania wielkich jednostek Grupy Operacyjnej «Piotrków» w pierwszych dniach kampanii 1939 roku”.
Książkę otwiera studium poświęcone rozwojowi i realizacji koncepcji osłony na kierunku łódzkim w 1939 r. Ukazano w nim działalność pokojowego inspektoratu armii gen. Juliusza Rómmla związaną ze studiami prowadzonymi zarówno nad koncepcją osłony w pasie odpowiedzialności przyszłej armii łódzkiej, jak również rozwinięcie wielkich jednostek tego związku operacyjnego bezpośrednio przed wybuchem wojny. Jednocześnie ukazano narastanie przygotowań wojennych i przeobrażenia, jakim w kolejnych miesiącach podlegał sztab inspektora armii, który w momencie rozpoczęcia konfliktu zbrojnego zaczął funkcjonować jako dowództwo i sztab Armii „Łódź”. Do rozdziału dołączono obsadę tego organu dowodzenia.
Kolejne rozdziały poświęcono analizie funkcjonowania wielkich jednostek, które weszły w skład dowodzonej przez gen. Wiktora Thomme Grupy Operacyjnej „Piotrków”, czyli 30. Poleskiej Dywizji Piechoty oraz Wołyńskiej Brygady Kawalerii. Jako pierwsza została przedstawiona mobilizacja alarmowa stacjonującej na Polesiu 30. Dywizji Piechoty, która w ostatniej dekadzie marca 1939 r. przybyła transportami kolejowymi w rejon Szczercowa. Jest to nowy rozdział, oparty na materiałach archiwalnych Centralnego Archiwum Wojskowego oraz bogatym zbiorze dokumentów i relacji z zasobu Archiwum Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie. Zostały w nim przedstawione wydarzenia związane z pobytem dywizji na ziemi łódzkiej wiosną i latem 1939 roku, a także dzieje podporządkowanego gen. Leopoldowi Cehakowi zgrupowania „Wieluń”
płk. dypl. Jerzego Grobickiego. W rozdziale tym przedstawiono również mało znane zagadnienia z dziejów regionu w miesiącach bezpośrednio poprzedzających wybuch wojny, takie jak działalność wywiadu niemieckiego i polskie przeciwdziałanie, nastroje ludności pogranicza i przygotowania władz administracyjnych na wypadek wojny. Z kolei autor następnego rozdziału, wychodząc z założenia, że istota mobilizacji zawężona była do krótkotrwałego aktu mającego na celu przejście oddziału ze stanu pokojowego do stanów wojennych i osiągnięcie w pierwszej kolejności gotowości mobilizacyjnej, a docelowo pełnej gotowości bojowej, większy nacisk położył na całokształt przygotowań wojennych prowadzonych od marca do sierpnia 1939 r. Z tego powodu rozdział ten nosi tytuł „Przygotowania wojenne i mobilizacja Wołyńskiej Brygady Kawalerii”.
Do obu rozdziałów dołączono obsady personalne opisywanych tam wielkich jednostek. Ponadto zamieszczony został skład osobowy 21. pułku ułanów Nadwiślańskich odtworzony na podstawie zachowanych rozkazów dziennych tego pułku. Stanowi to swoiste cimelium, ponieważ spośród 41 pułków kawalerii wyłącznie w przypadku tego pułku udało się odtworzyć jego stan osobowy, wliczając w to także konie wojskowe. Następne rozdziały poświęcone są działaniom taktycznym prowadzonym w czasie pierwszych dni wojny na lewym skrzydle Armii „Łódź”, na kierunku piotrkowskim, czyli w pasie działania Grupy Operacyjnej „Piotrków”. Rozpoczyna je szczegółowa analiza walk 30. Poleskiej Dywizji Piechoty w dniach 1–2 września 1939 r., ukazanych na tle działań przeciwnika, pióra dr. Andrzeja Wesołowskiego. Baza źródłowa tego rozdziału została znacznie wzbogacona o kolejne dokumenty i przekazy relacyjne, w tym pochodzące z Bundesarchiv-Militärarchiv we Freiburgu, wykorzystane również w kolejnym rozdziale, tego samego autora, o działaniach niemieckiego XVI Korpusu Armijnego. Był on przeciwnikiem Wołyńskiej Brygady Kawalerii, której działania są treścią jednego z rozdziałów. Tę część publikacji zamyka opis działań polskiego lotnictwa oraz sił i środków obrony przeciwlotniczej w pasie działania Grupy Operacyjnej „Piotrków”. Przedostatni rozdział poświęcony jest zapomnianemu obrońcy ojczyzny, czyli koniowi wojskowemu. Dotyczy on kwestii pozyskiwania koni do służby w Wojsku Polskim, ich kategoryzacji zmieniającej się na przestrzeni lat, zasad przygotowywania do służby wojskowej, a także mobilizacji koni. Równocześnie przedstawiony został sprzęt taborowy Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej, czyli rzędy, pojazdy i uprzęże. Dokonano przy tym podziału na rzędy wierzchowe i juczne oddziałów kawalerii, uprzęże i rzędy artylerii konnej oraz pozostały sprzęt taborowy tych oddziałów, a więc wozy taborowe i pojazdy specjalne – przede wszystkim taczanki różnego typu. Autorem tego rozdziału jest wybitny znawca tej problematyki mgr inż. Lesław Kukawski. Niniejszą publikację zamyka rozdział o uzbrojeniu 2. dywizjonu artylerii konnej oraz plutonów artylerii pułków piechoty, czyli 75 mm armacie wz. 1902/1926. Autorem jest uznany specjalista z dziedziny uzbrojenia Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej, dr Andrzej Konstankiewicz oraz badacz uzbrojenia, wyposażenia piechoty i kawalerii, Paweł M. Rozdżestwieński. Nowa jest również ikonografia pracy przygotowana przez dr. Andrzeja Wesołowskiego, który wykorzystał dokumenty, fotografie i inne materiały ze zbiorów Centralnego Archiwum Wojskowego, Muzeum Wojska Polskiego, Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego, Instytutu Pamięci Narodowej, Urzędu Gminy w Działoszynie, kolekcji prywatnych oraz zbiorów własnych. Zamieszczone w pracy mapy przygotował dr Krzysztof M. Gaj.

Informacje dodatkowe

Autor Andrzej Wesołowski, Juliusz S. Tym
ISBN 978-83-63829-23-0
Format 185x230 mm
Ilość ilustracji lub zdjęć 450
Ilość stron 906
Oprawa miękka

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl