Wydawnictwa

Ile ludzi naprawdę zginęło w obozie zagłady KL Auschwitz-Birkenau?

Dostępność
Wysyłka w
24 godziny
Cena: 31,00 zł
Cena netto: 29,52 zł
Cena sugerowana wyd.: 33,00 zł
szt.

Ile ludzi naprawdę zginęło w obozie zagłady KL Auschwitz-Birkenau? Za kulisami wielkiej manipulacji

To skromne opracowanie ukazuje się w dniach, gdy cały cywilizowany świat obchodzi 75. rocznicę zajęcia przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 roku opuszczonego przez Niemców obozu zagłady Auschwitz-Birkenau – miejsca, w którym hitlerowcy zgładzili największą liczbę ludzi w historii.
Nie jest przesadą twierdzenie, że prawie cała historia II wojny światowej jest do dzisiaj przedmiotem zaciekłych sporów, które naturalnie nie mają charakteru naukowego, lecz są starciami politycznymi i ideologicznymi. Czołowe miejsce w tej konfrontacji bez wątpienia zajmuje aktualny prezydent Rosji Władimir Putin, który jako doświadczony podpułkownik sowieckich służb specjalnych doskonale zna słynną maksymę George'a Orwella: "Kto kontroluje teraźniejszość – kontroluje przeszłość. Kto kontroluje przeszłość – kontroluje też przyszłość". On i jego sojusznicy polityczni przyswoili sobie i konskwentnie stosują zasadę sformułowaną przez ministra propgandy III Rzeszy Josepha Goebbelsa, który twierdził, że kłamstwo powtarzane wielkrotnie staje się prawdą.

Nikt nie twierdzi, że wedle tej reguły działała dyrekcja Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau (dalej PMAB) w Oświęcimiu, gdy w 1995 roku wymieniła tablice inskrypcyjne na terenie byłego obozu zagłady, na których jako liczbę ofiar podano ok. 1,1 mln (wcześniej na tablicach widniała liczba 4 mln ofiar). Podstawą do ustalenia nowej, mniejszej liczby ofiar były "badania" pracownika naukowego PMAB dr. Franciszka Pipera. Słowo "badania" jesteśmy zmuszeni ująć w cudzysłów, ponieważ zastosowana przez F. Pipera metodologia - wedle której dokonał ustaleń zatwierdzonych przez swych przełożonych, ale nie poddanych rzetelnej dyskusji w gronie polskich historyków - budzi poważne wątpliwości.

Szczegółową analizę wad metodologi naukowej dr. F. Pipera przedstawił w swoim opracowaniu dr Stefan Pągowski. Na postawione przez niego zasadnicze pytania dotyczące m.in. liczby przywiezionych i zamordowanychw Auschwitz-Birkenau Polaków z Generalnego Gubernatorstwa i Kresów Wschodnich oraz Żydów z Europy Wschoniej F. Piper nie umiał odpowiedzieć. Niezbędna jest publiczna dyskusja nad problemami zasygnalizowanymi przez S. Pągowskiego.

W załącznikach znajdują się dane źródłowe z lat 1945-1947, w których liczba ofiar utworzonego przez Niemców kompleksu obozów Auschwitz-Birkenau wynosi 4-5 milionów. Cytowane materiały powstały bezpośrednio po wojnie i obecnie są już zapomniane (a więc nieznane) albo rzadko wykorzystywane przez historyków. Warto podkreślić, że autorzy tych tekstów nie znali późniejszej literatury obozowej ani nie byli ofiarami tzw. poprawności politycznej.   

Wyjaśnienia wymagają okoliczności, które sprawiły, że dyrekcja PMAB w latach 90. XX wieku w ukryciu, potajemnie, bez zasięgnięcia opinii polskich środowisk naukowych, opierając się na „ustalenia” F. Pipera, zmniejszyła liczbę ofiar kompleksu obozów Auschwitz-Birkenau z minimum 4 milionów do 1,1 miliona, a najwyżej do 1,5 miliona. Jeżeli ta redukcja nie była spowodowana wynikami badań polskich naukowców (a taką opinię wyraża wiele środowisk, również kombatanckich), to czym była motywowana?

Informacje dodatkowe

Autor Stefan Pągowski
ISBN 978-83-7339-251-9
Format 145x205 mm
Ilość stron 110
Oprawa miękka

Opinie o produkcie (0)

Promocje449 ŁaGG-3 449 ŁaGG-3 25,00 zł 35,00 zł


Witold Pilecki - Fotobiografia Witold Pilecki - Fotobiografia 22,00 zł 27,99 zł

Warszawa lata 70 Warszawa lata 70 29,00 zł 34,90 zł

Syrena Syrena 49,90 zł 79,90 zł

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa (Przesyłka kurierska) już od 300,00 zł.
Sklep jest w trybie podglądu

2011 © Historyczna.com.pl

Sklep internetowy od home.pl