PACZKOMATY I KURIER INPOST

Informujemy, że dla Państwa wygody i bezpieczeństwa uruchomiliśmy nowe formy dostaw realizowane za pośrednictwem firmy INPOST: Paczkomaty 24/7 InPost i Kurier InPost. Podobnie jak w pozostałych usługach kurierskich, z których już korzystamy (DPD), za przesyłkę „za pobraniem” InPost możecie Państwo wygodnie zapłacić bezgotówkowo np. kartą płatniczą.
Przypominamy o zwróceniu szczególnej uwagi na poprawność podawanego w zamówieniu numeru telefonu.

UWAGA

UWAGA

  INFORMUJEMY, ŻE W DNIU 25.01.2021 KSIĘGARNIA STACJONARNA W WARSZAWIE PRZY UL. CZERWONEGO KRZYŻA 4 BĘDZIE OTWARTA W GODZINACH 10:00-17:30.
 
ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY

Wydawcy
Bestsellery
STALOWE SZLAKI (144) 4/2020
STALOWE SZLAKI (144) 4/2020
20,90 zł
szt.
POLSKA 1939 - MAPA SAMOCHODOWA
POLSKA 1939 - MAPA SAMOCHODOWA
12,00 zł
szt.
Polskie kabriolety na przestrzeni XX wieku
Polskie kabriolety na przestrzeni XX wieku
99,00 zł
Wojenne Łomianki
Wojenne Łomianki
32,00 zł
szt.
WĘZEŁ KOLEJOWY INOWROCŁAW 1872-2020
WĘZEŁ KOLEJOWY INOWROCŁAW 1872-2020
115,00 zł
Kalendarz POLSKA KOLEJ 2021
Kalendarz POLSKA KOLEJ 2021
32,00 zł
Galicja 1914-1915
Galicja 1914-1915
42,00 zł
1 Batalion Szturmowy
1 Batalion Szturmowy
60,00 zł

BIOGRAFIE ŻOŁNIERZY BATALIONU „PARASOL”

Dostępność:
Cena: 196,00 zł 196.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Ocena: 2.84308
Wydawca:: HISTORYCZNA
Kod produktu: HISTORYCZNA_9788365005687

Opis

BIOGRAFIE ŻOŁNIERZY BATALIONU „PARASOL”
ODDZIAŁU DO ZADAŃ SPECJALNYCH
KIEROWNICTWA DYWERSJI KOMENDY GŁÓWNEJ
ARMII KRAJOWEJ

Tom I – pseudonimy od A do Ł (726 str.)
Tom II – pseudonimy od M do Ż (742 str.)

Książka Zbigniewa Rylskiego to przykład literatury historycznej tworzonej przez samych Powstańców. Zwróćmy uwagę, że w przypadku batalionu „Parasol” zdecydowaną większość, a właściwie główną część literatury historycznej poświęconej batalionowi napisali żołnierze z tego oddziału, Piotr Stachiewicz, Aleksandrer Kunicki, Danuta Kaczyńska i Maria Wiśniewska.
Ta książka jest o tyle wyjątkowa, że próżno dziś szukać na księgarskich półkach tego typu świeżo powstałej publikacji napisanej przez żołnierza AK z rocznika 1923, czyli pokolenia, między innymi Jana Rodowicza – Anody. To również musimy docenić, patrząc na tę pozycję. Słownik Rylskiego możemy porównać do książki Włodzimierza Trojana poświęconej tym żołnierzom batalionu „Zośka”, którzy przeżyli wojnę. Jest jednak od niej o wiele bardziej kompletny, gdyż w założeniu autorskim miał objąć wszystkich żołnierzy oddziału.
Autor stworzył biogramy przede wszystkim na podstawie zebranych przez lata ankiet od żołnierzy „Parasola”. Ankiety te znajdują się w archiwum Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Związku Powstańców Warszawskich w środowisku byłych żołnierzy batalionu działającego na początku w ramach ZBoWiD. Rylski uzupełnił je informacjami z literatury przedmiotu, w dużym stopniu z monografii Piotra Stachiewicza. Nie powinno być to zaskoczeniem, że nie znajdziemy wewnątrz wyników rozległych kwerend z szeregu zbiorów archiwalnych, np. z Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Urzędu d/s Kombatantów, Archiwum Akt Nowych i Wojskowego Biura Historycznego oraz innych instytucji czy też z prywatnych zbiorów, w których znajdują się dodatkowe informacje. Książka ta jest autorskim spojrzeniem na życiorysy koleżanek i kolegów z oddziału, co jest szczególnie widoczne w dopiskach od Autora. Na pewno nie zawsze jest zbieżne/zgodna z najnowszymi badaniami, jednak broni się wielością nieznanych wcześniej informacji zdobytych przez Autora, zwłaszcza z okresu powojennego, w tym sytuacji rodzinnej, kariery zawodowej, miejsc zamieszkania czy miejsca spoczynku poszczególnych żołnierzy „Parasola”. Śmiem twierdzić, że niewielu historyków zdobyłby się na pozyskanie tak wielu nowych informacji biograficznych. Praca jest kontynuacją wieloletniej pracy środowiska „Parasola” dokumentującej okres ostatniej wojny.
Po wojnie pracował w przemyśle poligraficznym.
Mariusz Olczak (z przedmowy)

Zbigniew Wiesław Ostoja Rylski
„ANDRZEJ”(„BRZOZA”)

Urodzony 23 stycznia 1923 r. w Lidzie. Syn Zygmunta, oficera służby stałej piechoty WP, pułkownika i Janiny z d. Maliszewskiej.
Należał do ZHP. Zdobył stopień harcerski ćwika. W 1940 r. został wcielony do Szarych Szeregów i brał udział w akcjach sabotażowych. W lutym 1942 r. został przekazany do dyspozycji zastępcy komendanta do spraw taktycznych VI Obwodu AK, podpułkownika Antoniego Żurowskiego i zaprzysiężony. Od marca 1942 r. do lutego 1944 r. pełnił funkcję łącznika Komendy Obwodu z komendantami Rejonów i komendanta Okręgu.
Po aresztowaniu w łapance ulicznej przebywał kilka dni na Pawiaku, a potem w obozie przejściowym. Następnie wywieziono go do obozu pracy przymusowej w Niemczech, skąd VI Obwód AK go wyreklamował.
Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Brał udział w walkach na Woli, w Śródmieściu
i na Czerniakowie. W nocy z 23 na 24 września przepłynął Wisłę wpław drugi brzeg, mimo gipsu na ręce. Został przejęty przez żołnierzy działonu artylerii LWP. Tu zabrano mu legitymację AK i zarejestrowano w ewidencji służb specjalnych. Po kilku dniach aresztowała go służba Informacji Wojskowej. Kiedy przewieziono go do szpitala w Otwocku, dzięki tamtejszemu lekarzowi salwował się ucieczką, aby uniknąć represji i wywózki.
14 października 1944 r. wstąpił w szeregi 2 Armii Wojska Polskiego. Jako wyszkolony podchorąży i kierowca pełnił funkcję dowódcy drużyny i plutonu. Następnie przeniesiono go do 6 Samodzielnego Batalionu Transportu Samochodowego, w którym do zakończenia wojny był szefem kompanii. Przeszedł cały szlak bojowy batalionu. Brał bezpośredni udział w forsowaniu Nysy, organizując dowóz pontonów do przeprawy pod ogniem nieprzyjaciela. Tam został ranny po raz trzeci.
14 października 1945 r po raz trzeci aresztowały go służby Informacji Wojskowej i doprowadziły do zakamuflowanego więzienia. Przez trzy miesiące w dzień
i w nocy prowadzano dochodzenie, maltretując go psychicznie i fizycznie, aby udowodnić mu przynależność do organizacji podziemnej „Białego Orła”, mającej za zadanie obalenie ustroju PRL.
17 stycznia 1946 r. w procesie pokazowym został skazany na karę śmierci. Oczekując na wykonanie wyroku, przebywał w sieradzkim więzieniu do końca marca 1947 r., skąd został zwolniony w ramach amnestii. Z treści decyzji i zawartej w niej klauzuli wyroku wynika, że wyroku kary śmierci w ogóle nie było, ale ogłoszono ją w czasie rozprawy, aby zastraszyć kadrę i żołnierzy. Faktycznie wyrok opiewał na 6 lat, a po uwzględnieniu amnestii, na łączną karę dwóch lat więzienia. Formalnie został zdemobilizowany z wojska 11 lipca 1947 r., bez żadnych adnotacji o skazaniu i uwięzieniu.

Informacje dodatkowe

Autor Zbigniew Wiesław Ostoja Rylski
ISBN 978-83-65005-68-7 (tom I), 978-83-65005-70-0 (tom II)
Format 190x235 mm
Ilość ilustracji lub zdjęć 986
Ilość stron 1468 (dwa tomy)
Oprawa twarda z obwolutą

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl