PACZKOMATY I KURIER INPOST

Informujemy, że dla Państwa wygody i bezpieczeństwa uruchomiliśmy nowe formy dostaw realizowane za pośrednictwem firmy INPOST: Paczkomaty 24/7 InPost i Kurier InPost. Podobnie jak w pozostałych usługach kurierskich, z których już korzystamy (DPD), za przesyłkę „za pobraniem” InPost możecie Państwo wygodnie zapłacić bezgotówkowo np. kartą płatniczą.
Przypominamy o zwróceniu szczególnej uwagi na poprawność podawanego w zamówieniu numeru telefonu.

Wydawcy

Alfabet krakowskich automobilistów

Dostępność:
Cena: 45,00 zł 45.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Alfabet krakowskich automobilistów

Auto Klub Dziennikarzy Polskich wydaje serię książek, związanych z historią i dorobkiem polskiego sportu samochodowego. Seria nosi nazwę Biblioteka Auto Klubu Dziennikarzy Polskich.
Do tej pory ukazały się „Rajdowe kroniki 1921-2014. Rajd Polski”, „Polskie wyścigi samochodowe 1980-1989”, „Siedemdziesiątka. Automobilklub Rzeszowski 1946-2016” oraz „Uśmiechnięte rajdy. Anegdoty z oesów”. Nowością jest „Alfabet krakowskich automobilistów”, wydany dla uczczenia 110-lecia Automobilklubu Krakowskiego. Jubileusz stał się dobrą sposobnością dla przypomnienia najważniejszych postaci krakowskiego środowiska sportów motorowych, w którym są tak wybitne postacie, jak np. Jan Ripper, Sobiesław Zasada, Janusz Kulig, Robert Kubica czy Tadeusz Błażusiak.
Blisko 250 biogramów przypomina m.in. często już zapomnianych pionierów polskiej motoryzacji, którzy – jak Wilhelm Ripper czy Wojciech Kossak – u progu XX wieku tworzyli zręby pierwszych stowarzyszeń samochodowych. Są też prezentacje współcześnie czynnych zawodników i działaczy, związanych ze środowiskiem krakowskim.
W roku jubileuszowym Automobilklubu Krakowskiego i zarazem stulecia odrodzenia Rzeczypospolitej ważnym wątkiem książki stały się sylwetki tych zawodników, którzy jako dzielni patrioci zasłużyli się w walce o Polskę. Stanisław Hołuj z Myślenic, legionista, potem jeden z najwybitniejszych zawodników motocyklowych i samochodowych doby międzywojennej, od początku wojny działający w konspiracji, został przez Niemców stracony w 1940 r. Wilhelm Ripper, pionier automobilizmu, za odmowę podpisania volkslisty został zamęczony prawdopodobnie w obozie śmierci Auschwitz. Jego syn Andrzej (brat Jana), przed wojną czołowy motocyklista, po brawurowej ucieczce z niemieckiej katowni na Montelupich walczył w AK na Kielecczyźnie i poległ w bitwie z Niemcami pod Opatowem. Franciszek Postawka, mistrz rajdowy w pierwszych powojennych dekadach, podczas okupacji był partyzantem AK na Kielecczyźnie. Ryszard Nowicki, wielokrotny uczestnik m.in. Rajdów Monte Carlo, jako 17-latek stanął do Powstania Warszawskiego; ciężko ranny w rękę przeszedł gehennę ewakuacji kanałami, potem przez Puszczę Kampinoską wydostał  się z pacyfikowanej stolicy. Franciszek Schramm, wybitny krakowski adwokat, w latach 60. zawodnik rajdowy, potem prezes Automobilklubu Krakowskiego i zarządu okręgowego PZM, podczas Powstania Warszawskiego walczył na Czerniakowie, ranny dostał się do niewoli, z której zbiegł i ukrywał się w lasach koło słowackiej Nitry. Jerzy Dobrzański, jako 19-latek uwięziony przez gestapo, cudem przeżył trzyletnią Golgotę niemieckich obozów zagłady.
„Alfabet krakowskich automobilistów” to wartościowa książka, dokumentująca na 208 stronach jeden z ważnych wątków w dziejach polskiego sportu samochodowego.

Informacje dodatkowe

Autor Janusz Szymanek, Grzegorz Chmielewski
ISBN 978-83-939524-3-4
Format 170x245 mm
Ilość stron 206
Oprawa twarda

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl